M E D Y A X

Değişen Dünyada E-Ticaret

Salı 8, 2022

Değişen Dünyada E-Ticaret

Dünya Dönüyor E-ticaret Büyüyor

Dünyada ve Türkiye’de e-ticaret çok hızlı bir şekilde büyüyor. Amerikalı tüketiciler alışverişlerinin %70’e yakınını, Avrupa %35’e yakınını internet üzerinden gerçekleştiriyor.

Dünya’da artık elektronik ticaret çağı yaşanıyor. İnternetin çıkışı ile beraber e-ticaret, her geçen gün dünya ticaretindeki payını artıyor. Türkiye de bu alanda Avrupa'nın en büyük pazarları arasında yerini aldı bile...

 

Dünya e-ticaret hacmi, net olarak hesaplanamasa da, istatistikler rakamın 10 trilyon doları aştığını gösteriyor. Artık ticaret yapan herkesin küresel rekabet şarlarında e-ticaret ve sanal dünyaya ayak uydurması gerekiyor. Türkiye 30 milyonu aşan kullanıcısıyla, dünyanın en büyük 12'nci internet pazarı konumuna yükseldi ve Türkiye internet kullanımında ortalama her yıl yaklaşık yüzde 50 büyüyor.

 

Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi tarafından bu yıl üçüncüsü hazırlanan Bilgi Toplumu İstatistikleri 2011 verilerine göre Türkiye’nin e-ticaret hacmi son altı yılda inanılmaz bir artış gösterdi 15 milyar lirayı buldu. 2005 yılında Türkiye’nin e-ticaret hacmi yalnızca 1,38 milyar liraydı.

 

Özellikle son bir yılda gösterdiği yüzde 48,2′lik artışla dikkat çeken e-ticaret hacmimiz gelişen internet olanakları ve değişen e-ticaret alışkanlıklarına paralel bir yükseliş gösteriyor. Tabi yalnızca gelişen internet olanakları değil, altyapı sağlayıcıları başta olmak üzere e-ticaret sektörünün her bir aktörünün benimsediği yüksek kalite hedefi ve bunun yanında güvenlik konusuna gösterdiği özen hem tüketici hem de hizmet veren kesime olumlu bir şekilde yansıyor. Dünyada Private shopping sitelerinden yıllık yapılan alışveriş tutarı 100 milyar $ civarında seyrediyor.

Başarı, global bir vizyon ve cesaretle
çalışmayı gerektiriyor.

Bize Ulaşın